Ukázka dnešní inteligence - myslíte to lidi vážně?

20. července 2012 v 5:10 | Zu |  --- Má filosofie
Napsala Eva Satůrková, studentka gymnázia v Jihlavě, na stránce www.studentik.cz:

Má dějepis smysl?

1126 bitva u Chlumce, 1147-1149 2. křížová výprava, víte, co jsou to kapitulační reversy, II. triumvirát nebo kdo zavedl tzv. Bankocetle? Úplně cítím, jak se mi po hodině dějepisu zvětšuje hlava... Za chvíli si ani nebudu pamatovat vlastní rodné číslo.
Dějepis... pro mě jeden z nejhorších předmětů... biflování dat a latinských názvů, přehršle informací, které nezvládám vstřebávat. Je to jen tím, že jsem na gymplu, že jsem na tohle na základce nebyla zvyklá nebo prostě tím, že mě dějepis nebaví? Přesto mi to přijde zbytečné, alespoň některé věci. Nepotřebuji vědět, jak se latinsky jmenují buly, které vydal papež Bonifác VIII. ...
Obzvlášť v dnešní době "googlu, seznamu a spol." je dějepis tak trochu v rozvrhu navíc. A to i když máte kantora, ktrerý se opravdu snaží vás historií pobavit (a to za každou cenu a občas marně) a zcela zahltit a "okouzlit" (to když vám čte životopis Karla IV. v latině a vy neumíte latinsky ani slovo).
A mám také pocit, že dnešní studenty historie téměř nezajímá. Na co taky? Hlavně že je 17. listopadu volno a nemusím do školy, nepotřebuji vědět proč to tak je.
Na druhou stranu bychom se měli z historie poučit, vždyť jak se říká - historie se opakuje.
A jaký udělat závěr? Pro někoho je hodina dějepisu nuda, pro někoho je to koníček. A tak tomu je samozřejmě i u jiných předmětů.
Kdybychom žili za vlády Marie Terezie, měli bychom učení o asi 260 let míň.

Má reakce:

Je neskutečné, jak někteří lidé dokáží být omezení!

Uvědomuješ si, ty frajerko, jaké máš neskutečné štěstí, že vlastně vůbec můžeš chodit do školy? To dřív totiž ženy nesměly, víš? Vlastně asi nevíš, když ti připadá zbytečné takové věci vědět...

Ale to, že ty sem teď můžeš psát tenhle svůj úžasně ,,inteligentní" názor, to je pro tebe samozřejmostí, že? Víš, oni třeba taky existovali nějací lidé, kteří cedili krev za to, aby ty ses teď měla tak, jak se máš... a myslím si, že je to úplně to nejmenší, co se za to po tobě teď chce - prostě jen, abys znala jejich jména.


Spoustu lidí sem přidalo xxx kontrareakcí na tvůj článek, ale vesměs jen proto, aby tě negovali; no hlavní smysl historie tu však nezmínil (a tudíž asi ani nepochopil) nikdo. Ano, jak zde zmiňovali již mnozí přede mnou - historie je důležitá proto, abychom se z ní poučili a vyvarovali se tak třeba dalších krutovládců jako např. A.H... ale historie je veledůležitá proto, abychom nezapoměli............... proto, abychom si stále připomínali ty, co pro nás bojovali a umírali... Pro tebe jsou ta data událostí, jména osobností a ostatní údaje (jako třeba počty mrtvých) jen zbytečné informace a nudné nesmysly v tlustých knížkách, ale pro všechny ty lidi před tebou to byla krutá a nelítostná realita a my jim vzdáváme čest a úctu tím, že na ně nezapomeneme.

Abych to shrnula... teď upřímně - kdyby nebylo dějepisu, který předává jasná fakta o všech událostech z generace na generaci a bylo by zcela dobrovolné studovat historii jen z internetových zdrojů - upřímně si myslíš, že by ještě za pár desítek let vůbec někdo něco z historie znal? Koukni se třeba na sebe - no, asi těžko, že? Protože v té naší kruté realitě - v době "Googlu, Seznamu a spol." - je už důležité znát tak akorát stupidní seriály a pořady na Nově, Primě a spol. a taky se pořádně ožrat 17.listopadu, protože je zrovna ,,nějakej státní svátek".

A ještě něco... buď ráda za těch 260let učení navíc, protože za tu dobu proběhlo třeba Národní obrození - díky němuž teď třeba nešprechtíme německy; žili a pro nás zemřeli třeba hrdinové jako pan Gabčík a pan Kubišta; žil taky třeba neskutečný muž - pan T.G.Masaryk... A tento pán nemá památníky na každém kroku jen proto, že to byl ,,velmi fotogenický frajer" - ne, lidé je postavili pro památku velkého muže, který toho pro Čechy udělal víc, než všichni ostatní vladaři před ním i po něm...

Smutná je tato má generace a mám strach, jaké budou asi ty další, ty našich potomků, když už teď spekulujeme o tom, zda se má historie vůbec ještě psát.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama