Osamělá moudrost

13. listopadu 2012 v 1:45 | Zu |  --- Má filosofie

Pro Mallea:

Před nějakou dobou jsem si uvědomila jednu zásadní věc. Týká se to teorie, že "s časem přibývá moudrosti". Což se dá vlastně vyložit tak, že "za delší dobu toho člověk stihne víc pochopit". Soudím, že toto mylné tvrzení vděčí za svůj vznik snaze aplikovat přímou úměru na něco, co měřitelné není. Neříkám, že to celé není pravda, říkám jen, že slovo moudrost zde chybně nahrazuje smysl slov jako zkušenost, sečtělost, všeobecný rozhled atd. atd. Usuzuji tak proto, že tyto vlastnosti jsou "měřitelné", resp., že je možné u každého zvlášť pozorovat jejich míru a tyto míry potom porovnávat. S moudrostí je to jiné. Moudrost míru nemá - ta totiž nefunguje v ničem jiném než v nejjednodušší zákonitosti světa a to na binárním principu jedničky a nuly. Člověk prostě buď moudrý je, nebo není a proto stupňované výrazy "moudřejší" a "nejmoudřejší" mají asi takový smysl jako třeba gradace: první, prvnější a nejprvnější. Ze součtu mých domněnek vychází logický závěr, že člověk může moudrosti nabýt v jediném okamžiku, a že tato moudrost tedy vlastně tkví v jednom jediném uvědomění.
Uvědomila jsem si i důvod, proč jeden člověk nemůže moudrost předat druhému (pozor - znovu nezaměňovat význam se slovy zkušenost, vědomost, apod.). To proto, že toto jediné prozření je tak obrovské a pojící všehno se vším, že nelze být nikdy zcela popsáno a tudíž ani nijak vysvětleno nezasvěceným.
Proto si asi nikdy nepotvrdím, zda to, k čemu jsem dospěla, je skutečná moudrost… na druhou stranu mi to ale ani nikdo nemůže vyvrátit :)
Jediné jisté je, že to projasnění vědomí přišlo celé v jediné chvíli, a že kdykoli se mě ještě pokusí svést ten starý zlozvyk vše z hlavy formulovat do slovní podoby a tu následně vyřknout nahlas pro nějaké posluchačstvo, tak ještě v té samé chvíli udělám to, co jsem dřív nedokázala - mlčím. Mlčím, protože už vím, že cokoli říkat, je zbytečné - druzí to neslyší a já už to vím. Moudrý člověk totiž necítí potřebu udílet jiným rady ani jim ukazovat správné směry na životních cestách ani na duševních cestách. Moudrý člověk mlčí, protože ví, že moudří rady nepotřebují a nemoudří rady neposlouchají.
Říká se, že moudrost je osamělá. Ale vlastně tím není myšlena fyzická opuštěnost, je tím myšleno právě toto mlčení - ta osamělost znamená to, že není s kým se podělit o své vnitřní bohatství.

Ačkoli je to proti mému přesvědšení, napsala jsem ti to, protože v tobě vidím kus sebe. Pokud to, co píšeš, tvoříš jako literát, pak pokračuj v dobré práci. Pokud ale to, co píšeš, pravíš jako filosof, pak jsi teprve na samotném začátku cesty a tam setrváš po tu dobu, dokud budeš cítit potřebu své osvícení měnit v osvětu. Moudrý člověk je ten, co mlčí, občas se záhadně usmívá a přikyvuje hlavou. Moudrý člověk mlčí, protože ví, že nezmění svět...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Malleus Malleus | E-mail | Web | 13. listopadu 2012 v 2:59 | Reagovat

Však my známe, i když se neznáme. Ta předposlední věta je krásně vystihující. Netoužím měnit druhé, naopak uveřejňuji své úvahy, aby byly konfrontovány, abych byl pokud možno vyváděn ze svých zdánlivě pevných postojů. Jen se rozcházíme v náhledu na nabývání moudrosti, což do značné míry spočívá v rozdílném chápání oněch výrazů. Jistě moudrost není měřitelná, ale věřím, že je stupňovatelná a vyvíjí se. Po malých krůčcích se rozvíjí s uvědomováním, propojováním zkušeností s dalšími jmenovanými prvky. Je to jako pletení či soukání sítí. Jistě existuje i náhlé probuzení, ale to bych spíše již nazýval osvícením. Vždyť kdo je schopen si naráz v jednom okamžiku uvědomit všechny souvislosti a prozřít v celkovém pohledu na svět. Uvědomujeme si přeci po částech a mnohdy až zpětně.
Jistě moudrost ani zkušenost nejsou přímo přenositelné. Od toho zde však jsou příměry a podobenství a proto je člověk s potenciálem moudrosti schopen naslouchat a postupně skládat dílky mozaiky. Moudrý pak radí, když je o radu požádán. A hledající se tážou i naslouchají, ačkoli sami jsou moudří jen málo (nicméně určitá moudrost je již ona otevřenost, nezaslepenost a nelpění na domnělém vědění).
Probuzený Siddhártha taky zpočátku nešířil své poznání. Z Wikipedie:
„Pochyboval, zda by byly jeho zkušenosti srozumitelné ostatním: Kdybych hlásal nauku a nebyl bych pochopen, přineslo by mi to (nesmyslnou) námahu a vysílení. Bráhma Svajampati, mocný bůh, vnímal ve svém nebeském světě tyto myšlenky a zjevil se před Gautamou „s rychlostí, s jakou silný muž natáhne svou paži.“ V gestu hluboké úcty obnažil bůh rameno, poklekl a prosil Gautamu, aby zvěstoval svou nauku. I kdyby mělo být jen malé množství těch, kteří by porozuměli, měl by to učinit kvůli nim.“
Celé je to nejspíš tedy o tom, že ve tvém podání bych slovo moudrost zaměnil za osvícení. Přesto mnohokrát děkuji za konfrontaci názorů.

2 Zu Zu | E-mail | Web | 14. listopadu 2012 v 2:59 | Reagovat

[1]:  Jen tedy ještě dovysvětlím - to, jak říkáš, že moudrost nemůže příjít v jednom okamžiku, a že se její cesta rozvíjí - naopak... moudrost je cíl cesty toho rozvoje - a když ho dosáhneš, je to skutečně jen okamžik, je to vrchol tvého poznávání světa a lidské duše a vše potom vidíš úplně jinak. Máš vše jako na dlani... a předvídat, co se bude dít je pak překvapivě snadné (samozřejmě to nejsou proroctví z nějaké božské vize :)) Ne, jen téměř dokonalý odhad budoucích lidských reakcí a chování a vývoje daných situací ;)

3 Bílá čepička Bílá čepička | 6. prosince 2012 v 20:44 | Reagovat

Pravdu díš Zu,moudrost (či osvícení jak dí Malleus) je nepřenositelná. Kdyby byla, po světě by kráčely zástupy Buddhů. Nepotkala jsem jediného.

4 Zu Zu | E-mail | Web | 7. prosince 2012 v 20:24 | Reagovat

[2]: + ...A HLAVNĚ... když se pak stane to, co jsem do písmene "předpověděla" (většinou velmi spontánně :)) ) a nastane okamžik,  kdy bych měla (resp.mohla) říct: ,,Ha! Vidíš? Já jsem to říkala." ........pak jen........ MLČÍM :)

5 Čerf Čerf | E-mail | Web | 15. prosince 2012 v 10:18 | Reagovat

Těžké definovat moudrost, když ji každý vidí a nachází v něčem jiném. Stejně jako hloupost :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama