Lucidní snění

27. prosince 2012 v 17:28 | Zu |  --- Má filosofie
Dnes bych se ráda vyjádřila na téma lucidní snění.
Kolik asi z Vás jen ví, o co jde? Kolik asi z Vás jen umí lucidně snít?
Pan S. Freud se o toto neskutečné umění velmi zajímal. Zjistil, že úplně každičký je tohoto umění schopen, i když mu nebyl dán talent od přírody. Zjistil také, že lidé, kteří si tuto schopnost získají až během života (a to jen velmi tvrdým a usilovným tréninkem), ji nebudou bohužel nikdy tak lehce a dokonale ovládat, jako ti, kteří mají tuto schopnost vrozenou.


Co je to vlastně lucidní snění?
Má drahá Wikipedie definuje lucidní snění jako vždy zcela výstižně.
,,Lucidní snění (bdělý, vědomý spánek) je pojmenování pro stav, kdy si spící člověk uvědomí, že sní a to mu dá možnost se svém snu vědomě a bez omezení pohybovat či ho měnit." -Wikipedie
Vlastními slovy bych lucidní snění vysvětlila tak, že svůj sen nevnímáte jako třeba divák film či ani nejste jen loutkou v nějkém představení, jehož scénář píše bezvýhradně Vaše podvědomí. Ne, jste naprostým a všemocným pánem nad vlastním sněním. Uvědomujete si, že sníte. Příběh snu i svět, ve kterém se sen odehrává je zcela ve Vaší režii. Vy rozhodujete o vůli všech postav, rozhodujete o fyzikálních zákonech.

Jsem šťastlivec
Mám neskutečné štěstí, že mně byl tento výjimečný dar do vínku dán. Nemusela jsem se tomuto umění učit. Přišla jsem na to, že dokážu lucidně snít, když jsem jako malá mívala zlé sny.
Když jsem jako starší začala chápat, že to není zcela obvyklé, snažila jsem se svůj talent rozvíjet. Nyní mohu zcela upřímně říct, že mám právo se v tomto umění považovat za mistra.
Sny, které bych nemohla ovládat svoji vůlí, mne už velmi dávno omrzely. A koho taky ne? Když by měl na vybranou mezi tím sledovat (či se přímo účastnit) nějakého groteskního snímku či strašného a děsivého hororu a mezi tím být nejmocnějším vládcem ve světě, kde neexistují žádné hranice? Odpověď je myslím zcela a bez pochyb jasná :)

Existují tři pevná pravidla
...která se však dají snadno obejít :) Ač nevím, zda-li je tomu tak u každého, (v mých snech ano) platí 3 zákony, které ani já jako bezmezný vládce svého snění nedokážu zvrátit. Našla jsem však způsoby, jak je obejít, a tyto způsoby jsem dovedla k takové dokonalosti, že tato tři pravidla se mi nyní zdají být poněkud k smíchu.

1. Ve snu nelze utíkat
Když se snažím ve snu běžet, je to, jako bych se snažila utíkat ve vodě. Nedokážu nabrat rychlost, nedokážu se v podstatě ani rozběhnout. Jak toto pravidlo obcházím?
- když už nutně chci běžet rychle po zemi - tak to jde výborně po čtyřech, to jsem pak jako gepard :D
- lze také dělat vysoké a daleké skoky
- avšak (má nejoblíbenější rebelie) nač běhat či skákat, když mohu létat? :)

2. Ve snu nelze křičet
Když chci ve snu zakřičet, jsem němá jako kapr. Jak proti němotě? Jste přece neomezeně mocní :) Já už křik ve snech nepostrádám... avšak je-li třeba na někoho zařvat, stačí použít "telepatii" :D

3. Ve snu nelze udeřit
Stane-li se, že se Vám ve snu objeví někdo či něco, co tam nemá co pohledávat, pěstmi to opravdu nevyřešíte.
- pokud jde o nějakého červa z podvědomí, které se snaží znovu vydobýt si místo, které jste mu uzmuli, není nad to nechat vetřelce silou vůle rozprsknout se, pustit na něj blok cihel :D, nechat ho jednoduše zmizet či prostě si přát být někde jinde, kde on nebude (fantazii se zde meze opravdu nekladou ;) )
- může se však také stát, že Váš sen navštíví něco, co není z Vás ani Vašeho podvědomí... ti, kteří umí lucidně snít, to zaručeně ihned poznají - ve snu se najednou objeví nějaký cizí element, který není postavou z Vašeho scénáře, a který může mít dobré úmysly i nemusí... není důvod se strachovat, toto se tak často nestává a pokud si to nepřejete, musí cizinec Váš sen opustit.

Návštěvníci
Ptáte zda existují i takoví návštěvníci, kteří nemusejí mít zrovna dobré úmysly a nechtějí ze snu odejít i přesto, že je vykážete? Ano, bohužel jsem zažila i takové - potulné zlé duše. Zde potom není od věci si vytrénovat svého "strážce". Ku příkladu já mám svého strážce anděla - je to ochránce plný světla, který se dokáže přeměnit ve smrtící vír, a pokud mne ve snu navštíví něco z venčí, stačí si na něj ve snu jen vzpomenout, jen pomyslet... a jsem hned v bezpečí - nepřátelé se už nikdy nevrátili :)
Tohoto strážce jsem si musela najít/stvořit proto, že mne jednou v noci navštívili ve snu dvě zlé duše. Nikdy jsem nezažila nic příšernějšího - snila jsem sen, jehož příběh byl náhle v půli utnut a scénář byl zcela změněn. Najednou jsem se ocitla v pokoji, kde jsem právě spala, avšak vše bylo zrcadlově převrácené. Nejhorší bylo, že jsem byla jako astrální duše mimo své tělo, do kterého jsem se nedokázala vrátit přes jakési "silové pole". Tyto zlé duše jsem nedokázala "vidět" ani s nimi "verbálně komunikovat" - pouze jsme se navzájem vnímaly. Byly to dvě velmi staré duše mužského genderu. Já vnímala jejich krutost, jejich úpornost a ...jejich touho po tom, aby se mohli zmocnit mého těla a ukotvit se v něm. Ony však vnímaly moji statečnost, moji vůli a mé odhodlání se nevzdat a bojovat do posledních sil. Toto odhodlání bylo asi jediným, co mě ještě nějak i přes "silové pole" pojilo k mému tělu a já věděla, že pokud jen na okamžik pomyslím na to, že to nemá cenu... pak v ten okamžik prohraju. Po velmi dlouhém a únavném psychickém boji jsem tyto zlé vetřelce nakonec přemohla, v "silovém poli" se začaly dělat trhliny až se zhroutilo celé. Zlé duše byly velmi rozhněvané a ještě před odchodem mne ujistily, že se vrátí.
A vrátily. Toto setkání proběhlo po relativně krátké době a proběhlo velice rychle a stručně :) Měla jsem už totiž svého strážce :)

Trénujte, stojí to za to
Jako pár rad na závěr bych pro zájemce uvedla, že
- je dobré před spaním myslet usilovně na to, že až usnete, vzpomenete si na to, že sníte :)
- mi velmi (v nezkrocených začátcích) pomáhalo uvědomit si své snění, že když se stalo něco bizardního (což je pro sny typické) řekla jsem si: ,,Tohle přece není možné! Já určitě spím a toto je jen sen..." Potom už jde všechno samo, snadno a rychle :)
- noční můry, i když je nikomu nepřeji, jsou vynikajícím akcelerátorem :D Jako když někdo nečekaně strčí neplavce do vody... ;) Mohlo by možná pomoct mrknout na nějaký horor, i když to přímo nedoporučuji. Jednak jsem horlivým odpůrcem takovýchto filmů a jednak to nemám nijak potvrzené (kromě svého případu) :)
Vy jste pány ve svém těle i ve své mysli, věřím, že si každý, kdo si to bude přát, dokáže najít svou cestu k těmto neskutečným a nepopsatelným prožitkům.

PS: Hodně o tom pojednává film Počátek ( v angl. Inception, z r. 2010). Pro ty, co tento film neviděli: vřele doporučuji! :)

Navyjádřenou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 27. prosince 2012 v 23:55 | Reagovat

Nemám schopnost ovlivňovat průběh svých snů a přiznám se, že bych to tak ani nechtěl. Rád se nechávám překvapovat vývojem snu, unášet jeho překvapivým dějem. Jediné, co jsem si vypěstoval, je funkce "záchranné brzdy", když se mi sen stane nepříjemným. Pak to dělám tak, že se přešvenknu do stavu "reportéra", který se snaží zapamatovat si co nejvíc podrobností včetně drobných detailů snu. Když to udělám, jasně si uvědomím, že jde jen o sen a dostanu se do role čistého pozorovatele, kterého se - byť děsivý - vývoj snu osobně nedotýká.

2 Zu Zu | E-mail | Web | 1. února 2013 v 6:59 | Reagovat

[Smazaný komentář] no, tak promiň :) už reauguju, no :D
a) nevím, co to je "na bíledni" proto, jak říká můj Medvěd: ,,Nechápu otázku, nerozumím souvislostem." :D
b) asi to budu muset říct ještě mockrát než se to úplně pochopí, ale ve snu mohu opravdu dělat co chci - i klidně je mít na pokračování - je ale zvláštní to, že když chci sen změnit - není to jako "lusk-blik-a je to", je to spíš, jako bys pomalu otáčela stránku v knize :) dám příklad (opravdu velmi mimochodem, mám teď podivný pocit, že je tu se mnou v pokoji právě nějaký skřítek a zírá na mě, uááá) ...tak třeba jsem ve snu tam, čemu náš tať říká "helfštýnské vrchy" :D :D :D ale já bych chtěla být na velehorách :D nejde to tak, že mávnutím ruky se teleportuju do himalájí... ani dokonce nedokážu mávnutím ruky přimět "helfštýnské vrchy", aby vyrostly v himaláje ze země před mýma očima :D  ale můžu se rozběhnout, rozletět se o kousek dál od místa, kde jsem...kde už "helfštýnské vrchy" krásně přecházejí v himaláje :D :D :D :D :D děj snu prostě musí bez zastavení plynout ;)
a svého nejen snového anděla už mám taky...
-je to drsňák, ale ke mně je laskavý :)
-nikdy nemluví, přesto vím, co mi říká
-do obličeje mu přes světlo, co vydává (různé odstíny zelené) nevidím, přesto vím, že je krásný
-není to ani na 100% chlap, ani na 100% ženská - je to divný :D nj, ale je to tak :D
-rozpětí křídel má něco kolem 4m...
no a... nechceš se někdy stavit zase ty na návštěvu? ...osobně se seznámit, vyrovnat si staré dloužky a podobně? :D :D :D
c) ......nuuu-daaaa :D :D :D

3 Zu Zu | E-mail | Web | 1. února 2013 v 7:01 | Reagovat

[Smazaný komentář] no, tak promiň :) už reauguju, no :D
a) nevím, co to je "na bíledni" proto, jak říká můj Medvěd: ,,Nechápu otázku, nerozumím souvislostem." :D
b) asi to budu muset říct ještě mockrát než se to úplně pochopí, ale ve snu mohu opravdu dělat co chci - i klidně je mít na pokračování - je ale zvláštní to, že když chci sen změnit - není to jako "lusk-blik-a je to", je to spíš, jako bys pomalu otáčela stránku v knize :) dám příklad (opravdu velmi mimochodem, mám teď podivný pocit, že je tu se mnou v pokoji právě nějaký skřítek a zírá na mě, uááá) ...tak třeba jsem ve snu tam, čemu náš tať říká "helfštýnské vrchy" :D :D :D ale já bych chtěla být na velehorách :D nejde to tak, že mávnutím ruky se teleportuju do himalájí... ani dokonce nedokážu mávnutím ruky přimět "helfštýnské vrchy", aby vyrostly v himaláje ze země před mýma očima :D  ale můžu se rozběhnout, rozletět se o kousek dál od místa, kde jsem...kde už "helfštýnské vrchy" krásně přecházejí v himaláje :D :D :D :D :D děj snu prostě musí bez zastavení plynout ;)
a svého nejen snového anděla už mám taky...
-je to drsňák, ale ke mně je laskavý :)
-nikdy nemluví, přesto vím, co mi říká
-do obličeje mu přes světlo, co vydává (různé odstíny zelené) nevidím, přesto vím, že je krásný
-není to ani na 100% chlap, ani na 100% ženská - je to divný :D nj, ale je to tak :D
-rozpětí křídel má něco kolem 4m...
no a... nechceš se někdy stavit zase ty na návštěvu? ...osobně se seznámit, vyrovnat si staré dloužky a podobně? :D :D :D a málem bych zapomněla - jeho znamení, že je se mnou je čtyřlístek :) a to nejen ve snu...teď už chápu proč jsem jich za život našla už tolik :D
c) ......nuuu-daaaa :D :D :D

4 Bílá čepička Bílá čepička | 28. února 2013 v 16:28 | Reagovat

Kam se vypařil můj předchozí komentář????

5 anonym anonym | 13. března 2013 v 21:47 | Reagovat

můžeš si v tom snu i nechat vybavit své známé? prostě, aby se jakoby u tebe objevili? někde stojím a chci si s někým povídat, tak, aby se nějak ke mě teleportoval( vím, že to nejde, to si vysvětlovala) ale mám na mysli prostě něco takového. prosím odpověz, díky moc :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama