V jako Vendeta - Příběh a charakter V

1. ledna 2013 v 23:05 | Zu |  1. týden - V JAKO VENDETA
Nemohu nezačít tuto rubriku svým nejmilovanějším filmem.

V jako Vendeta (ang. V for Vendetta)
USA, Německo, Británie, 2005, 132min

OBSAH

,,Futuristický snímek V jako Vendeta je zasazen do totalitní Británie a vypráví příběh jemné mladé dívky Evey, která je maskovaným mužem jménem V zachráněna ze situace, kdy jí šlo o život. Tento mistr boje a klamu je neobyčejně charismatický a snaží se podnítit ostatní spoluobčany, aby se vzbouřili proti tyranii a útlaku. Spolu s tím, jak Evey odkrývá tajemství původu V, objevuje mnohé pravdy i o sbě, a stává se jeho spojencem v uskutečnění plánu vnést do společnosti plné násilí a korupce opět svobodu a spravedlnost." (oficiální text distributora) - ČSFD

JAK SE NA PŘÍBĚH DÍVÁM JÁ

O příběhu filmu V jako Vendeta je nutno se vyjádřit jako o jednom z nejduchaplnějších příběhů, jaké kdy byly zfilmovány.


Tento snímek mluví o tom, že je možné, aby jediný člověk změnil chod dějin. Mluví o tom, že je možné, aby pravda, svoboda a spravedlnost zvítězily nad intrikami, útlakem a bezprávím. Mluví též o tom, že ač se může zdát situace bezvýchodná a bezmeznost moci vyšších vrstev nekonečná, však pokud se všichni "obyčejní" lidé semknou, není obtížné uchopit situaci do vlastních rukou a svou vládu jednoduše "obejít".
Lidé asi k odhodlání potřebují své hrdiny, potřebují své buřiče, své rebely, své revolucionáře - potřebují někoho, koho mohou následovat. Jenomže tento post není vždy zcela jednoduchý - což mne přivádí právě k postavě V a jeho motivaci pro své vzepření se autoritám.

PŘÍBĚH POSTAVY V

Vezměme to popořádku.
1. Larkhill
Víme, že V byl vězněn v jakémsi "koncentračním táboře", kde probíhaly vojenské pokusy na lidech, respektive na vězních, kteří se provinili takovými absurdnostmi jako je ku příkladu sexuální orientace, vyznání, politické názory, atd. Z toho vyplývá, že V se musel "prohřešit" v očích státu některým tímto skutkem a dostal za to, doslova řečeno, černý pytel na hlavu.

2. Děsivě ničivý virus a jeho lék
V musí zcela jistě procházet velmi rozporuplnými pocity vůči sobě. Na jednu stranu se musí cítit jako oběť, která byla mučena vojenskými lékaři na příkaz své vlády - tedy vlastně těmi, kteří mají ve skutečnosti (či v utopické vizi skutečnosti) občany chránit a starat se o jejich bezpečí.
Zde poněkud odbočím, abych příblížila tíživost této situace. Ptám se Vás: Pokud se nemůžeme spolehnout na profesionalitu a preciznost složek integrovaného záchranného systému (hasiči, police, lékaři, armáda), můžeme se v případě nouze spoléhat vůbec na něco? Pokud jste zraněni či je na Vaší integritě učiněno bezpráví, obracíte se přece sem, na tyto orgány. Kam má ale člověk jít, když útočníci a nepřátelé jsou právě ti, kteří se zavázali, že nás budou chránit? Popřemýšlejte...
Na stranu druhou se musí cítit jako viník, díky jehož krvi byl stvořen lék na smrtelný virus, který byl příčinou pozdějších úmrtí sta tisíců lidí. Vytvoření zmíněného protijedu z krve V akcelerovalo příkaz vlády, aby za cílem profitu byl tento virus vpuštěn mezi občany proto, aby potřebovali tento lék (jehož vlastníkem byla samozřejmě vláda sama).
Na tuto rozporuplnost vůči sobě samému poukazuje mimo jiné i fakt, že v boji proti svým nepřátelům, co by maskovaný muž, se rozhodl své alter-ego pojmenovat právě symbolem V, kterýžto je i symbolem pro římskou číslici pět, jak byla označena i jeho cela v koncentračním táboře.

Na tuto rozporuplnost vůči sobě samému poukazuje mimo jiné i fakt, že v boji proti svým nepřátelům, co by maskovaný muž, se rozhodl své alter-ego pojmenovat právě symbolem V, kterýžto je i symbolem pro římskou číslici pět, jak byla označena i jeho cela v koncentračním táboře.

3. Vendeta
Myslím, že z jakéhokoli úhlu pohledu je zcela logické a oprávněné vše, k čemu se V následně rozhodnul, a co vykonal. Jeho hnacím motorem byla spalující touha po pomstě všem těm, kteří ho "zradili", kteří se podíleli na vzniku jeho nenávisti k sobě samému - po pomstě jeho mučitelům a vrahům nevinných lidí.
V očích diváka tato fakta způsobují, že samozřejmě sympatizují s jednáním hlavní postavy a zapřičiňují zvláštní paralelu, že chladnokrevné vraždění se jeví jako velmi ušlechtilá věc.

V má jasně vytyčené cíle.
- zničit budovu soudu
- učinit výzvu všemu lidu, jakožto revolucionář
- vyvraždit všechny, kteří se podíleli na jeho útrapách (tedy od vedoucích lékařů týmu, který vyrobil lék z jeho krve, přes vojenské velitele správující chod koncentračního táboru, až po politické pohlaváry, kteří o všem rozhodli)
- zničit budovu parlamentu

Tyto cíle precizně plní než mu do cesty vkročí někdo s kým nepočítal.

4. V a Evey
K tomuto souznění netřeba mnoha slov...
Když se setkali poprvé, byl to on, kdo zachránil ji.
Když se setkli podruhé, byla to ona, kdo zachránil jeho.
Když se setkali potřetí, vzájemně si dali to, co ten druhý právě nejvíce postrádal.
Když se setkali počtvrté, bylo to naposledy.

Zcela jistě bych z jejich příběhu zmínila, jakožto nejjímavější okamžik, když V umírá Evey v náruči. Řekla mu, že nechce, aby zemřel. On jí odvětil, že to je ten nejkrásnější dárek, co mu mohla dát. Následně na to V umírá. Umírá s tím, že vše, co si stanovil za své cíle, také splnil, s výjimkou posledního ...což přenechal na rozhodnutí Evey.

CITÁTY Z FILMU O POSTAVĚ V

V (sám o sobě):
,,Voila! Vidět je pokorný Vótvilový Veterán, co, když se Vrtkavé štěstěně zlíbí, Vystřihne Viny prosté i Viníky. Tato Vizáž není Však Výstřelkem Výstřednosti, ale je Vzpomínkou na Vox populi dnes Všude Vymizelý. Nicméně tato Vážná Vizita se z časů Vát VyVanulých, Vstala z mrtVých a Vytkla si Vítězství nad Vládou Věrolomných a Všehoschopných Všeobecně s Velkou VerVou a Výrazně sVobodnou Vůli Vytěsňujících. ...Jediným Verdiktem je, Vězte, Vendeta Vykonaná VotiVně - ne bez Vášně, jejíž Význam Váhy Vítězství jednou Vychýlí na stranu Všech cti Věrných... (smích) Věru, Vodopád Verbální VýmluVnosti Vytryskl Velmi, tudíž už jen dodám - je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat ...V." /vé/

,,Jsem přízrak z vyvanulých časů."

,,Ta maska skrývá víc než jen maso, tahle maska skrývá ideu, pane Creedy. A ideje... ty nelze zastřelit."

Detektiv Finch:
,,Ať je to, kdo chce, pane kancléři, je dobrý."

,,Problém je, že nás (myšleno jako lidi všeobecně) zná líp, než my známe sebe."

Protero - hlas Anglie:
,,Já vím, že to není chlap. Chlap přece nenosí masku. Chlap přece neohrožuje nevinné civilisty. A každý zbabělý - svobodu znevažující - terorista je pro mě jen obyčejný srab."

Evey:
,,Byl Edmond Dantés. Byl to můj otec i má matka, můj bratr ...můj přítel. Byl Vy i já ...byl v každém z nás."

Navyjádřenou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 bílá čepička bílá čepička | 7. ledna 2013 v 15:49 | Reagovat

hoblovačka :)

Kdo neví, co je hoblovačka a zajímá ho to, nechť se zeptá Zu

2 Zu Zu | Web | 8. ledna 2013 v 6:58 | Reagovat

[1]: Díky, mami :,)
jsi můj jediný věrný čtenář. Vlastně jsi můj jediný čtenář :D :D :D

3 Zu Zu | Web | 8. ledna 2013 v 7:03 | Reagovat

PS: jo, byla to hrozná hoblovačka :D Ještě, že už VéHáeSkám odzvonilo, protože bych jinak zase nejspíš vymotala ten pásek a odvařila video - jako tenkrát se Šíleně smutnou princeznou, pamatuješ? Hehehehe :D :D :D :D :D

4 bílá čepička bílá čepička | 10. ledna 2013 v 20:42 | Reagovat

hehehe
osobně momentálně hobluju seriál (bohužel pidiseriál) Dresden files, docela dobrý, ale málo dílů, achjo!

5 Zu Zu | E-mail | Web | 1. února 2013 v 11:51 | Reagovat

áááá...jak to má málo dílů, tak se to hobluje o dost rychleji :D i když... na druhou stranu... jsme byli schopni zajít tak daleko, že jsme přehoblohoblohoblovali i MASH, který má cca 250 dílů - jen tam u nás prostě jel pár let furt dokola a já...
- vědět na jaké kazetě byly které díly - to byla snad první samozřejmost
- ale já na tom už byla i tak, že kdyby jsi mi pustila náhodně jakýkoli díl z těch 250... stačilo by mi po úvodní znělce pět vteřin - a dokázala bych Ti nejen říct, který je to díl a na jaké je kazetě - ale i vyjmenovat postavy a ...vlastně klidně ti ho celý odrecitovat...
ach bože, nám není nic svaté :D a jsme cvoci :D hlavně teda my dvě - Hans se toho aktivně neúčastnil :D :D ten se akorát provinil tím, že nic nenamítal proti tomu, co my dvě jsme tam praktikovaly a účastnit se toho musel, pokud nechtěl mít pokoj v koupelně :D :D protože v jednom pokoji jela hoblovačka, v dalším taky, ve třetím duněla válka - a to z toho určitě člověka bolí přece hlava víc a rychleji než z jednoho filmu furt dokola :D nebo ne? nemá to takhle každej? :D :D :D

6 bílá čepička bílá čepička | 28. února 2013 v 16:33 | Reagovat

Je vskutku zázrak, že po takovém hoblovacím dětství a mládí nevykazujete žádné velké poškození mentálního zdraví :)

7 Rou Rou | E-mail | 19. října 2015 v 14:36 | Reagovat

Krásný článek...Film jsem viděla poprvé před dvěma dny a chytl mě za srdce takovou silou že mi ho málem vyrval z těla.
Tolik slz, trápení , zmatku a radosti....
díky za něčí pohled z cizích očí
Moc mi no to pomáhá z naléhavého šílenství způsobeného tímhle krásným příběhem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama