Zpětně téma týdne - Změny

1. února 2013 v 18:21 | Zu |  --- Má filosofie
Tento článek chci věnovat té největší změně, která za poslední dobu přišla - změně prezidenta naší České republiky.

Vážená nadcházející hlavo mého státu,

Pro začátek bych ráda připomněla starou dobře známou pravdu a to, že žádný člověk není dokonalý. A ačkoli je tato věc všeobecně známým faktem, přesto by si každý lid takového člověka ve svém čele přál.

Jistě, realita tohoto přání je velmi utopická, nicméně jeden muž, který kdysi stál v čele našeho státu, je důkazem toho, že i obyčejně nedokonalý člověk může být neobyčejně dokonalým vladařem. Nejspíš je asi jasné, že mluvím o panu profesorovi Tomáši G. Masarykovi.

Dle mého je nepatřičné, jak můj národ pomalu zapomíná na to, co vše pro něj tento muž vykonal a co pro něj bude jeho dílo znamenat navždy.


Když se totiž jakožto český občan začtete do životopisu pana profesora Masaryka, musí se Vám přece dmout prsa patriotickou pýchou a hrdostí... a v těch prsou Vám jihne srdce nad tím neskutečným odhodláním, obětavostí a láskou, kterou pan profesor projevil k českému národu, když mu vydobyl jeho samostatnou nezávislou existenci a v podstatě holýma rukama jej odtrhl od nadvlády habsburské monarchie.

Pan profesor Masaryk byl člověk stejně jako Vy nebo já. Ten důvod, proč byl tak excelentním vůdcem našeho státu tkvěl v jeho přístupu ke svému mandátu. Nepřistupoval k němu s chamtivostí a jako k vidině vysokého postu, se kterým je spojena řada výhod a příjemností. Ne, přistupoval k němu s laskavostí a s vidinou toho, že český národ bude KONEČNĚ mít ve svém čele někoho, kdo mu může a CHCE něco dát - nikoli z něj jen brát; že bude mít někoho, kdo ho může vést ke kultuře, vzdělanosti, rovnoprávnosti a svobodě - nikoli ho po stylu pochybných středověkých metod uzurpovat a žít v přepychu, který je placen krutou bídou celého lidu. Chtěl moc spravedlivě rozdat svému lidu - nikoli si ji nárokovat pro sebe a na ostatní uplatňovat.

Když se začteme do životopise Václava Zemana, zjistíme, že v časech, kdy nám komunistický režim diktoval to, co si máme myslet a co máme uznávat, se tento muž tehdy jako mladík tomuto útlaku vzepřel a vyslovil to, co považoval za správné a za pravdu tak velkou a důležitou, že pro něj bylo její zaznění prioritní před tím, jaké vyvolá důsledky.

Avšak čas plynul, roky přibývaly a se svobodu, kterou nám přinesla sametová revoluce přišlo i mnoho změn. Tou nejradikálnější změnou byl ten úsměvný paradox, že útlak bylo to, co nás tmelilo a svoboda byla tím, o co jsme mohli společně hrdě bojovat. Jistě, také jsme si ji vybojovali, takže... o co se bít nyní? Nezbývalo nic, než se začít být mezi sebou navzájem. Ale...o co se mezi sebou vlastně bít? No přece o to, získat si moc, abychom mohli (samozřejmě poněkud šikovněji) praktikovat to, co jsme ještě nedávno odsuzovali, co jsme nenáviděli, co jsme nechtěli a proti čemu jsme bojovali. S odvanutím SSSR byl bohužel odvanut i náš český patriotismus a nově nabytou svobodou jsme se stali ctižádostivými, arogantními, nelítostnými a ...nevděčnými lidmi.

Kdysi byl pan M.Zeman mladíkem, který vzhlížel k dílu pana profesora Masaryka, který upřednostňoval jedině pravdu, který se nebál vystoupit z bázlivého ticha sovětských cenzur a řekl nahlas to, v co skutečně věřil. Má-li být tedy M.Zeman novou hlavou mého státu, chci, aby to byl tento mladík, který v něm dozajista někde ještě dřímá.

Vážená nadcházející hlavo mého státu, jsou teď před tebou dvě cesty a je na Tobě, kterou z nich se vydáš.

1) buďto nenecháš upadnout to, o co se ,,náš pan tatíček Masaryk" zasadil, budeš pokračovat v jeho nedocenitelném odkazu a budeš se snažit jej jen zušlechťovat nebo...

2) necháš jej upadnout a budeš v první řadě myslet na sebe a na svůj národ až potom či vůbec ne..........

To, jak se rozhodneš, nám ukáže až čas.
Je ve Tvých rukou, zda z českých lidí vytvoříš "český LID" ...či jen "sametové ztroskotance"...

Se vší úctou
Buňka Tvého státu (jedna z milionů)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 1. února 2013 v 23:19 | Reagovat

Myslím, žes mu dala férovou šanci. Uvidíme, jak si s ní poradí. Osobně jsem trochu skeptický, ale třeba se pletu.

2 Bílá čepička Bílá čepička | 28. února 2013 v 16:52 | Reagovat

Díky, že na rozdíl od "facebookového stáda" používáš hlavu a srdce, že se nenecháš oblbnout a na veškeré dění si utváříš svůj vlastní názor. Je to sice nepohodlné a nemoderní, ale tolik potřebné.
Tím neříkám, že bude Zeman skvělým prezidentem. Tím říkám, že jsi úžasná, protože nepapouškuješ momentálně populární kecy k netu, ale že nad věcmi přemýšlíš a dokážeš je formulovat a sdělit. Kdo to v dnešní době umí?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama